wtorek, 14 lutego 2012

Taktyczny desant śmigłowcowy





Po raz pierwszy w dotychczasowej działalności dydaktycznej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu podchorążowie drugiego roku studiów drugiego stopnia specjalności wojsk zmechanizowanych uczestniczyli w szkoleniu programowym w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej na temat „Pluton zmechanizowany w składzie taktycznego desantu śmigłowcowego (TDŚ)”.

9 lutego br. o godz. 12:15 kompania zmechanizowana, działając w składzie odwodu manewrowego dowódcy dywizji zmechanizowanej, w składzie taktycznego desantu śmigłowcowego wykonała rajd na stanowisko dowodzenia brygady zmechanizowanej rozmieszczone w rejonie północny-wschód miejscowości Leźnica Wielka. Po dziesięciominutowym szturmie, którego celem była dezorganizacja systemu dowodzenia poprzez zniszczenie organów dowodzenia i węzła łączności przeciwnika, pododdziały, po wykonaniu zadania, zostały ewakuowane drogą powietrzną zgodnie z zamiarem dowódcy dywizji. Tak przebiegł ostatni dzień praktycznego szkolenia podchorążych.

Zajęcia realizowano w trzech etapach. Etap pierwszy polegał na omówieniu zasad bezpieczeństwa i podstaw wykorzystania śmigłowców w działaniach taktycznych. Następnie podchorążowie praktycznie ćwiczyli współdziałanie żołnierzy i pododdziału zmechanizowanego ze śmigłowcami. Ostatni etap stanowiło dowodzenie plutonem zmechanizowanym w składzie taktycznego desantu śmigłowcowego.

Podczas pierwszych dwóch etapów realizowanych w oparciu o Ośrodek Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego (OSAS) podchorążowie zostali zapoznani z zasadami użycia i wykorzystania śmigłowców podczas działań taktycznych, w tym: z zasadami załadunku i desantowania z pokładu śmigłowców, zachowania się żołnierzy po opuszczeniu śmigłowców w różnych sytuacjach taktycznych oraz desantowania ze śmigłowców z przyziemienia i zawisu.

Kulminacją trzydniowych zajęć w Leźnicy Wielkiej było ćwiczenie praktyczne, podczas którego podchorążowie mieli za zadanie zaplanować i wykonać rajd z wykorzystaniem śmigłowców transportowych Mi-8 i Mi-17 na wyznaczone obiekty w ugrupowaniu przeciwnika.Było to trudne zadanie, ponieważ obiekt rajdu oraz teren działania musiały być wyznaczone w oparciu o mapy i zdjęcia lotnicze, a przeciwnikiem broniącym obiektów byli żołnierze 1 batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej, których chlebem powszednim są rajdy w głąb ugrupowania przeciwnika. Sytuacja mogła się zatem różnie rozwinąć - stwierdził główny organizator zajęć, kierownik Zakładu Działań Połączonych WSOWL pułkownik doktor Lech Plezia. Siatka na kota Łódź

W szkoleniu uczestniczyło także pięciu kadetów z francuskiej Akademii Wojskowej Saint-Cyr Coëtquidan, odbywających staż w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych w ramach wymiany edukacyjnej. Francuscy kadeci bez problemu wkomponowali się w proces przygotowania podchorążych do działań w wymiarze powietrzno-lądowym, jak i w samym działaniu w głębi ugrupowania przeciwnika.

Zajęcia realizowane w oparciu o kadrę i obiekty 25 BKPow. stanowią istotny element programu kształcenia podchorążych studiów drugiego stopnia na kierunku wojsk zmechanizowanych z przedmiotu Dowodzenie Pododdziałami Zmechanizowanymi w okresie specjalizacji zawodowej. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem szkolenia podchorążych czuwali: kadra Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego z porucznikiem Michałem Makuchem na czele, szef szkolenia i piloci 1 dywizjonu lotniczego 25 BKPow. oraz organizatorzy szkolenia: pułkownik doktor Lech Plezia, major Marcin Bielewicz i starszy sierżant Waldemar Filipowski (do 2010 roku instruktor OSAS).

Autor: mjr Marcin Bielewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz