poniedziałek, 6 lutego 2012

Starszy chorąży MARIUSZ SZOSTAK Rekordzista z 18 bpd

Starszy chorąży MARIUSZ SZOSTAK przebiegł w 2011 roku najwięcej maratonów w Polsce. Dystans 42 kilometrów 195 metrów pokonał aż 50 razy!

Maratończyk z 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej ma 39 lat. Pierwszy bieg na dystansie ponad 42 kilometrów ukończył w 2006 roku. W sumie udało mu się to już 138 razy. Rekord życiowy – 2 godziny 46 minut 48 sekund – ustanowił w 2010 roku w Krakowie, w czasie IX Cracovia Maratonu.

„Wcale nie planowałem przebiegnięcia pięćdziesięciu maratonów. Ale kiedy zbliżałem się do tej liczby, to pomyślałem, że mogę spróbować tak dobrać starty, aby zaliczyć tę «pięćdziesiątkę»”, mówi rekordzista. W tym roku zamierza ukończyć około siedemdziesięciu maratonów. Do połowy stycznia przebiegł już trzy: zajął drugie miejsce w Chorzowie w VI Śląskim Maratonie Noworocznym Cyborg, a 14 i 15 stycznia startował w Dwumaratonie Bydgoskim. W obu zajął trzecią lokatę, a w łącznej klasyfikacji dwóch biegów był drugi z czasem 6 godzin 14 minut 5 sekund.

Od 23 czerwca do 3 sierpnia zamierza wraz z dwoma kolegami pokonać czterdzieści dwa maratony. Każdego dnia w innym miejscu w Polsce maratończycy planują przebiec ponad 42 kilometry. We wrześniu natomiast w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach chorąży Szostak będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym.